RSS

Entegrasyon ilkesi

07 Ağu
Bu ilke sürdürülebilir kalkınma anlayışı ile çok yakından ilgilidir. Hatta bazı kaynaklarda bu ilkeye sürdürülebilir kalkınmanın entegrasyon (uyum) ilkesi de denmektedir. Örneğin Mastrick Anlaşmasında; çevre koruma gereklerinin, topluluğun diğer politikalarının yerine getirilmesine entegre edilmesi zorunluluğu getirilmiştir. İki tür entegrasyon vardır:
1) Dış entegrasyon:Çevre koruma ve geliştirme düşüncesinin ve buna ilişkin esasların ulaşımdan enerjiye, tarımdan ekonomiye kamu yönetimindeki bütün politikalara yansıtılmasıdır. Politikalar belirlenirken çevre üst başlık olmalıdır. Tüm çevre politikaları diğer politikalarla bütünleşmelidir.

2) İç entegrasyon: Çevre hukukunun kendi içindeki değişik çevresel öğelere ilişkin koruma esaslarının bütünleşmesidir. İç entegrasyona örnek olarak, bütünleştirilmiş kirlilik kontrol sisteminin kirlilik sorununa yönelik olarak kabul edilmesi gösterilebilir. Entegrasyon ilkesinin uygulanabilmesi yönetsel örgütlenmeyi ve entegrasyona ilişkin hukuki düzenlemeler yapılmasını gerektirmektedir. Örneğin ÇED’in yalnız proje düzeyinde değil politika, plan program ölçeğinde yani stratejik ÇED biçiminde düzenlenmesi gerçek anlamda bir entegrasyon için zorunludur. Ne var ki bu ilkeye çevre yasamızda yar verilmesi gerekli görülmemiştir.

 
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: